Gece Evi Serisi

Türkiye 'deki en güncel Gece Evi forum sitesine hoş geldiniz!

Sitemizdeki anketleri oylamak ve başlıklara cevap yazabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Eğer üyeliğinizi aktif edemiyorsanız Perşembe-Cuma günlerini bekleyin. Her Perşembe ya da Cuma günleri aktif edilmemiş üyelikler yönetim tarafından aktif edilecektir.

Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

Forum Admini: Erdem Fierce

Join the forum, it's quick and easy

Gece Evi Serisi

Türkiye 'deki en güncel Gece Evi forum sitesine hoş geldiniz!

Sitemizdeki anketleri oylamak ve başlıklara cevap yazabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Eğer üyeliğinizi aktif edemiyorsanız Perşembe-Cuma günlerini bekleyin. Her Perşembe ya da Cuma günleri aktif edilmemiş üyelikler yönetim tarafından aktif edilecektir.

Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

Forum Admini: Erdem Fierce

Gece Evi Serisi

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Gece Evi Serisi

Gece Evi Serisi Türkiye Fan Sitesi , Türkiye 'nin Gece Evi

2 posters

maNga yı geleceğin askerleri olarak düşündüm

RUH
    RUH
    Moderatör
    Moderatör

maNga yı geleceğin askerleri olarak düşündüm Empty maNga yı geleceğin askerleri olarak düşündüm

Mesaj tarafından RUH Paz Haz. 06, 2010 11:18 am

Manga'yı geleceğin askerleri olarak düşündüm

Eurovision şarkı yarışmasından ikincilikle dönüp göğsümüzü kabartan Manga'nın kostümlerinde Que markasının tasarımcısı Mehmet Acar'ın imzası var. Grubun başarılı sahne şovunda önemli bir paya sahip olan Acar'la Manga için hazırladığı tasarımları konuştuk.

Her şey Manga'nın solisti Ferman Akgül'ün Avrupa'nın en iyi sanatçısı seçildikleri MTV Avrupa Müzik Ödülleri töreninde Que markalı bir ceket giymesiyle başlıyor. Bunu gören markanın tasarımcısı Mehmet Acar, niye marka olarak onlara sponsor olmadıklarını düşünüp, harekete geçiyor ve Eurovision macerasının her adımında Que ile birlikte Manga'nın yanında oluyor.
    Mehmet Acar, Manga'yı dinler ve çok beğenirmiş. Sevip dinlediği bir gruba tasarım yapmak çok da zor olmamış onun için ama 5 erkekle baş başa kalınca 'Allah'ım ben ne yapıyorum' demekten de kendini alamamış. Bir kişi değil, iki kişi değil, tam 5 kişi ve üstelik hepsi erkek! 'Erkeğe tasarım yapmak kadından daha zordur. Daha detaycı oluyor erkekler. Ve bu bir sahne şovu olduğu için onları bir yıldız gibi parlatmak gerekiyor ama erkekte malzeme kısıtlı' diyor. 'Kadında taşlarla, aksesuarlarla kurtarırsınız işi ama ya erkekte öylemi?'

ROCKÇILAR SİYAH SEVER AMA...
    Türkiye'deki lansmanı, klip ve Eurovision final gecesi için Manga'nın 5 üyesine Que markası altında kıyafet hazırlayan tasarımcı, önce onları yakından tanıyarak işe başlamış. Çalışmalarına ve konserlerine tanıklık etmiş, kişiliklerini ve giyim tarzlarını gözlemlemiş. Sonra kafasında bir şeyler şekillenmeye başlamış. 'Onlarla sohbet ettikçe, konserlerini izledikçe, neler giymekten hoşlanacaklarını anladım. Sahnedeki performanslarını izledim ve şarkı söylerken, enstrüman çalarken nasıl bir kıyafet içinde rahat edeceklerini fark ettim. Sahnede ne kadar güçlü olduklarını gördüm. Kıyafetlerini de enstrüman gibi yorumlayıp detayları da enstrümanlarla birleştirdim. Renk olarak kırmızıyı tercih ediyorlardı, ben beyaz önerince, 'acaba' dediler. Ancak Türkiye lansmanı ve klipten sonra beyaza olumlu yaklaştılar.'
    'Rockçı bir gruba beyazı kabul ettirmek zordur' diyorum Mehmet Acar'a ve bana katılıyor: 'Hayatlarına sonunda beyazı soktum. Evet rockçılar siyah giyer ama ben kontrast yapmak istedim. Siyahı beyaz olarak yorumlayıp, baştan aşağı beyazla farklılaşmaya gayret ettim'

HEPSİ İÇİN AYRI TASARIM
    Final gecesinde giyecekleri kostümlerde ise Manga'yı geleceğin askerleri olarak düşünmüş tasarımcı ve bu temanın üstüne kurmuş tasarımlarını. Solist Ferman, gitarist Yağmur, bas gitarist Cem, davulcu Özgür ve turntable Efe için gerek tarzları gerekse sahne duruşlarına yönelik olarak ayrı ayrı tasarımlar yapmış. Gitar çalarken kollarını kullanan Yağmur ve Cem'in kollarına ve sırtına vurgu yapmış, mikrofon tutan Ferman'ın bileklerine ve göğsüne, Özgür'ün omuzlarına, baterist Efe'nin kollarına ve sırtına kırmızı şeritler atmış.
    'Ben onları geleceğin askerleri gibi düşündüm, bir mesaj iletmek üzere, bilinmeyen bir gezegenden gelen askerler gibi. O havayı vermeye çalıştım ama tabii erkekte kullanılacak malzemeler kısıtlıydı, o nedenle siyahın farklı tonlarını yansıtmak için deri, pamuklu ve ruganı bir arada kullandım. Fermuar detayı da kurtarıcım oldu.'

POLEMİK OLMASIN DİYE GİZLİ TUTTUK
    Geçen yıl Hadise'nin kostümü çok tartışılmıştı. Ancak Manga'nın sadece erkeklerden oluşmasından olsa gerek bu tartışmalar yanşanmadı. Acar, böyle polemikler yaşanmaması ve Manga'nın bundan olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını büyük bir gizlilik içinde yürüttüklerini açıklıyor: 'Kostümleri sahne şovundan bağımsız değerlendirmek yanlış olurdu zira ışıklarıyla, arkadaki robot dansıyla bir bütün olarak tasarlandı kıyafetler.'
    Şarkıyı ilk dinlediği andan itibaren bütün duygularını tasarımlarına yansıtan Acar, sahne şovunun, ışığın, saç ve makyajın kıyafetlere göre hazırlandığını ve mükemmel bir ekip çalışması yürüttüklerinin altını çiziyor.
    Acar tasarım sürecini anlatırken fark ediyorum ki hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmamış, tasarım yaparken eski Eurovision şovlarını izleyip kamera açılarını ve solistlerin nerede durduklarını bile hesaba katıp tasarımlarına yön vermiş. Ve bu tasarım macerası Oslo'daki kostümlü provalara kadar sürmüş ki son olarak Ferman ve Özgür'ün lazer ışıklar saçan yarım eldiven giymesine ve gitarların beyaz olmasına orada karar verilmiş.
    Sadece solist Ferman'ı değil, grubun tüm üyelerini ayrı ayrı bir star olarak göstermek isteyen Acar, final gecesinde kıyafetleri giydirip, son kontrolleri yaptıktan sonra ortaklık ettiği bu büyük başarıya da canlı tanıklık etmiş.

Pantolon ve ceketlere üyelerin adı verildi
    Sponsorluk anlaşmasından önce de Que markasını giyen Manga grubu, anlaşmadan sonra tüm konser ve çekimlerinde Que'nun 2010 Kış ve sonrasında Yaz koleksiyonundan parçalar giydi. Markanın tasarımcısı Mehmet Acar'ın grup üyeleri için ayrı ayrı özel olarak tasarladığı, Türkiye lansmanı, klip ve Oslo'da gerçekleşen Eurovision finalinde giydikleri pantolon ve ceketlere ise üyelerin isimleri verildi.
    Grubun kostümleri yabancı basında büyük beğeni kazanırken, Norveç'in yüksek trajlı gazetelerinden biri tarafından, 'en iyi erkek kostümü' seçildi.

http://www.aksam.com.tr/2010/06/05/haber/cumartesi/788/manga_yi_gelecegin_askerleri_olarak_dusundum.html
    Phoenix
    Phoenix
    Süper Moderatör
    Süper Moderatör

maNga yı geleceğin askerleri olarak düşündüm Empty Geri: maNga yı geleceğin askerleri olarak düşündüm

Mesaj tarafından Phoenix Paz Haz. 06, 2010 11:30 am

ilginç Very Happy
    paylaşım için teşekkürler
    RUH
    RUH
    Moderatör
    Moderatör

maNga yı geleceğin askerleri olarak düşündüm Empty Geri: maNga yı geleceğin askerleri olarak düşündüm

Mesaj tarafından RUH Paz Haz. 06, 2010 11:32 am

rica ederim

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 11:52 am