Gece Evi Serisi

Türkiye 'deki en güncel Gece Evi forum sitesine hoş geldiniz!

Sitemizdeki anketleri oylamak ve başlıklara cevap yazabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Eğer üyeliğinizi aktif edemiyorsanız Perşembe-Cuma günlerini bekleyin. Her Perşembe ya da Cuma günleri aktif edilmemiş üyelikler yönetim tarafından aktif edilecektir.

Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

Forum Admini: Erdem Fierce
Gece Evi Serisi

Gece Evi Serisi Türkiye Fan Sitesi , Türkiye 'nin Gece Evi


  Vampirler ve Vampirizm

  Paylaş
  avatar
  RUH
  Moderatör
  Moderatör

  Mesaj Sayısı : 8385
  Kayıt tarihi : 05/02/10
  Yaş : 22

  Vampirler ve Vampirizm

  Mesaj tarafından RUH Bir Cuma Haz. 25, 2010 12:34 pm

  Vampirler ve Vampirizm


  Vampir Mitosu

  Vampir mitosunun en somut cıkış noktalarından biri ilk çağdan bu yana yeryüzünde kol gezen "kusuz virüsü". Dünyanın en eski virüslerinden biri olan kuduz ,taş devrinde bile insan oglunun başına musallat olmaya başlamış bir haSTALIK.virüsün hasta üzeridneki etkisi vampir özellikleriyle birebir paralelik taşır.Şimdi gözünüzde canlandırın,bir eldse kuduz virüsü kapmısh biri diğer tarafta bir vampir. kuduza yakanlan birinin gösterdiği ilk sempton asosyelleşme ve iletişim zorlugu.Hasta ilerleyen safhalarda hertürlü parlak ışıktan korkar ve gün ışıgna çıkamaz.Bu tbir yerdeb taıdık değilömi ürkünç bir değişim geçirdiğiiçin kendi yansımasına bakamaz ve en önemlisi yemek yiyeemez.Kuduz virüsü beynide etkilediği için hasta kendi yakınları xada klanı olsun herkese dsaldırır.Kuduzun vampirle en yakın benzerliği kuduz virüsün ısırma ve salya yoluyla gejmesidir.
  diğer yandan vampir özelliklerini hatırlayalım kuduz genellikle saldırgan meziyetli olan köpek yarasa kurt ve fare gibi hayvanlardan bulaşr bunlarda vampirlerin istedikleri xaman dönüşebildikleri hayvanlardır. peki vampir baska neler yapar ısırdıgı kurbanını kendisi gibi vampir yapar kan içer gün ıshıgına cıkmaz ateshtyen korkar.. vampir mitoloarındaki ortak nokta ise vampirlerina slında asosyal oldukalrıdır.sosyal oldukalrı xamanlarda dahi birbirlerinden korkarlar ve güvenmesler.Diğer yandan vampir mitosunun kuduz hastalıgndsan kaynaklanmış oalbilejeğini gösteren başka bir paralellikte aynaya baktıklarında kendileirnini görememledir.
  insanların henüz klanlar halinde yaşadıgı ve herşeyden önemlisi virüs gibi miklro tehlikelerden bihaber oldukalrı bir dönemde kuduz hastaları onların gözünde korkulması gereken lanetli tehlikeli yaratıklarıd.Eh xaten mityosta kulaktan kulaga yayılarak gelişen bişidir.ilkçagdaki bu korku ve mtoslar tek tanrıılı dinlerin çıkmasına kadar devam etti.insnalar medeniyetleştikçe bu korkularda dinlerin içne yerleşöeye başladı orta cagda ise paplık ve kilisde halkı cadı,kurt adamkara büyü vampir gibi eski pagan geleneklerinden dogma inançları temizlemeye calısır. ogüne kadar pagan gelenekleriyle korunan halkı hristiyan simgelerle korumaya yönlebdirir.böylelikle paganizmden gelen sarımsak ,ateş korkusu ve gün ışıgına cıkmamamın yanına hac kutsal su ve saf inancın güjüde eklenir.
  Kutsal dinlerin cıkısıyla birlikte vampir teması taşıyan ve anadolu medeniyletleridnen gelen lilith efsaneside kutsal dinlere empoze edilmişitr.Bu noktada ayrı iki inanış vardır birinjisine göre kabil lilithin ademin havvadana önjeki aynı kendisi gibi çamurdan yaratılmısh ilk eşinin çocuju diğer inanşıa göre adsem ve havvanın ilk çoçugu bu ayrıma karsın efsane sonrasında ortak bir anlatımA DÖNER KABİL BİTKİLERİN ,KÜÇÜK KARDEŞİ HABİL İSE HAYVANALRIN EFENDİSİDR.adak istendiği gün kabil bütün bitkileri sunaga koyarak yakar fakat kabilin adagı kabul olmaz habilin adadıgı koyun yavrusuda kabul görür.ikinji sefrde tanrı en sefdikleir seyi adamalrını ister tanrıs efgisi herleyden üstün olan kabil sunaga geldiğinde en sefdiği sey olan kardesini öldürerek tanrıya adak olarak sunar bu yeryüzündeki ilk cinayettir. anjak bagıslayıjı tanrı kabilie 4 melek gçnderir ve bu melekler tarafındna lanetylenir artık cojuklarından ve ateşten korkajak kanla beslenejek gün ışıgı göremeyejek ve ölümün huzurunu tadamayajaktır.Vampir ismi gejmesede kabil üstüne aldıgı lanetler acısından ilk vampir sayılır


  ______________________


  Almanya General Cumhuriyet

  Tek Gitmek İstediğim Yer

   Forum Saati Salı Ocak 22, 2019 2:38 pm