Gece Evi Serisi

Türkiye 'deki en güncel Gece Evi forum sitesine hoş geldiniz!

Sitemizdeki anketleri oylamak ve başlıklara cevap yazabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Eğer üyeliğinizi aktif edemiyorsanız Perşembe-Cuma günlerini bekleyin. Her Perşembe ya da Cuma günleri aktif edilmemiş üyelikler yönetim tarafından aktif edilecektir.

Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

Forum Admini: Erdem Fierce

Join the forum, it's quick and easy

Gece Evi Serisi

Türkiye 'deki en güncel Gece Evi forum sitesine hoş geldiniz!

Sitemizdeki anketleri oylamak ve başlıklara cevap yazabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Eğer üyeliğinizi aktif edemiyorsanız Perşembe-Cuma günlerini bekleyin. Her Perşembe ya da Cuma günleri aktif edilmemiş üyelikler yönetim tarafından aktif edilecektir.

Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

Forum Admini: Erdem Fierce

Gece Evi Serisi

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Gece Evi Serisi

Gece Evi Serisi Türkiye Fan Sitesi , Türkiye 'nin Gece Evi

eski ve yeni türk toplumunun kültür yapısı ve heavy metal

RUH
    RUH
    Moderatör
    Moderatör

eski ve yeni türk toplumunun kültür yapısı  ve heavy metal Empty eski ve yeni türk toplumunun kültür yapısı ve heavy metal

Mesaj tarafından RUH Salı Haz. 22, 2010 4:46 pm

"İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.
    Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! " sözlerinin ne kadar doğru olduğunu biliyoruz.

Burada ki konumuza gelince, yukarıda GENÇLİĞE HİTABEDEN alınan sözleri kendi bakış açımızdan yani , heavy metal felsefesi açısından yorumlayalım.(gerçek yorumları öğrenmek isteyen araştırma yapabilir)

Biz Heavy Metal felsefesini kavrama yolunda ilerlerken önümüze bir çok engel çıkacağı aşikardır: örneğin , ailemizin ve çevremizin karşı çıkması, yanlış grupları ve metal türlerini kendimize yakın görmemiz , yanlış bilgiler ile donatılmamız, yanlış kişiler ile içli dışlı olmamız v.b....

Eğer bizi bu yolda ilerlemekten alıkoymaya çalışanlar çıkarsa, korkudan veya bir çıkarımızın olacağını görerek;
    bu yolda ilerlemekten vazgeçmemeliyiz.
    Örneğin, Judas Priest, Iron Maiden , Helloween, Manowar , Slayer gibi.

Judas Priest, Iron Maiden , Helloween, Manowar , Slayer v.b. en büyük Heavy Metal, Thrash Metal , Speed Metal grupları da bir zamanlar zorluklarla karşılaşmadılar mı?
    Hepsi zorluklarla karşılaştılar ; ama yılmadılar. Her zaman bildikleri ve düşündükleri yolda ilerlediler ve hiçbir zaman bu yolda taviz vermediler.
    Bizde vermemeliyiz.
    Bizimde , içimizden belkide ileride çok iyi gitaristler, bateristler, vokaller v.b. önemli insanlar çıkabilir.
    Bizde hiçbir zaman doğrulardan sapmamalıyız.

Evet, şimdi asıl konuya geliyorum.
    Bizim eski kültürlerimizde (orta asya , anadolu) devletlerin ve insanların kültür yapıları hakkında bilgi vermeme gerek olmadığını düşünüyorum ; çünkü her birimiz tarih derslerinden veya kişisel araştırmaları ile bu bilgileri az çok öğrenmiştir.

Bizim Orta Asya kültüründe savaşçılığın ne kadar önemli bir olgu olduğunu hepimiz biliriz:
    " Bir savaşçı, kılıcı ile doğar ve ölür.
    At, avrat, silah v.b." olguları hepimiz biliriz.

Manowar yıllardan beri neyin savaşını veriyor ve şarkılarında neleri anlatıyor ?

Call to Arms:

Bizi gördüklerinde canları için kaçacaklar
    Sonunda yalanlarının cezasını çekecekler
    Çok uzun süre bekledik, şimdi yuvamızdayız

İşte bir kez daha savaşacak bir savaş var karşımızda
    Gürültü ve kudret için toplandık bir araya
    Çok uzun süre bekledik, şimdi yuvamızdayız

Şimdi Krallık için savaşacağız çelikle
    Hepsini öldür, kanları bizim mührümüz
    Son düşman ölene dek savaş
    Zevkle akıttığım kanlarının üstünde süzül

Şimdi çağrıyı yapıyorum, savaşmaya hazır mısın?
    Doğruluk için hep birlikte savaşın
    Bir kez daha özgür olmak için
    Bu gece kazanacağız!

Gözlerindeki bakıştan anlayabiliyorum
    Metal için geldin buraya, savaşmak ve ölmek için
    Çeliğin Koruyucuları, artık yuvamızdayız

Şanı gitmek üzere olan Krallık için savaş
    Çelik bir kalple silahlanarak
    Önümde duran kardeşlerim üzerine yemin ederim
    Hiç kimsenin önünde diz çökmeyeceğim
    Kanları çeliğimin üzerine akacak
    Çeliğimin üzerine kanlar

Şimdi Krallık için savaşacağız çelikle
    Hepsini öldür, kanları bizim mührümüz
    Son düşman ölene dek savaş
    Zevkle akıttığım kanlarının üstünde süzül

Şimdi çağrıyı yapıyorum, savaşmaya hazır mısın?
    Doğruluk için hep birlikte savaşın
    Bir kez daha özgür olmak için
    Bu gece kazanacağız!

Bu sözleri okudunuz, buradaki yazanlar ile bizim ORTA ASYA savaşçılarımızın kültürü arasında ne fark var?
    Bu sözleri ATİLLA veya METE HAN'ın da ağzından duyabildiniz değil mi?

Şu an yıl 2006 . Orta Asya kültürümüzün üstünden yaklaşık 1700 sene geçti, belki de daha fazla.
    Bu arada Müslüman olduk, zaman ve teknoloji değişti v.b. birçok değişiklik oldu.

Şu anki yaşantımızda , bir çok şey değişti.
    Artık uçaklarımız , füzelerimiz, robotlarımız , değişik elektronik çalgılarımız var.
    Ama aynı zamanda hala kafası ve düşünceleri bağnazlık seviyesinde olan insanlar da var , maalesef.
    Şu anda müzik çalgıları çalınan, satılan mekanlar ve barlar , discolarımız var.
    Ama bu yerler hakkında herkes bizim gibi düşünmüyor maalesef.
    Biz bu mekanlarda zaman geçirmeyi seviyoruz, ama bazıları bu ortamları ve buralara giden insanları hiç sevmiyor.
    Tamam şunu da kabul etmek gerekiyor ki, bu ortamlarda uyuşturucu , yanlış arkadaşlıklar gibi olaylarda oluyor.
    Ama bunlar zaten önyargıların ana kaynağı.
    Önyargılar bir toplumda bana göre en çok insanlara zarar veren olgulardan sadece bir tanesi ve en önemlilerinden birisi aynı zamanda.

Hepinizin çevrenizdeki insanlara bu mekanların veya HEAVY METAL müziğin gerçekten ne olduğunu anlatmak için çok uğraştığını ve artık insanlara anlatmaktan ağzında tüy bittiğini de biliyorum.
    Çünkü bende sizle aynı durumdayım.
    Ama insanlar anlamıyorlar , maalesef.

Metal müzik denince : uyuşturucudan ölen kurt cobain , içki ve insanların kandırıldığı ortamlar ve müzikler, satanist ayinler , satanist müziği olduğu hakkında değişik ve tamamen uydurma hikayeler(bizim arkadaşın oğlu bu metal müziği dinliyordu ve şimdi satanist olmuş ve kedi kesiyormuş gibi uydurma hikayeler) akla geliyor maalesef.

Peki şimdi herkesin aklında şu soru beliriyor?
    Bu önyargılara karşı ne yapabiliriz? İnsanlara nasıl kendimizi daha doğru şekilde kabul ettirebiliriz?

Açıkçası bende bunun yolunu tam olarak bilen bir kişi değilim.
    Bu yazıda sadece sizin de düşüncelerinizi dile getirmek istedim.
    Ama benim uyguladığım bir yöntem var , tam olmasa da bayağı başarılı oluyor açıkçası.
    Ne tür müzik dinlediğimi ne konuşmalarımdan ne de giyimimden kimse ayırt edemez. Saçım uzun ama bu zamanda çoğu kişinin ki de öyle.
    Kimseden farklı olmaya çalışmıyorum, sadece kendi içimdeki insanı yaşıyorum o kadar.
    Her zaman dediğim gibi" SAÇ UZATMAK, KÜPE TAKMAK ,ÖZENTİLİK İLE HEAVY METAL FELSEFESİNİ KAVRAYAN İNSAN OLUNMAZ."
    Benden size bir öneri, kendiniz gibi olun ve içinizden nasıl geliyorsa öyle yaşayın.
    Heavy metal in gerçekten ne olduğunu öğrenin, biliyorsanız da bir kez daha öğrenin, fazla bilgi göz çıkarmaz.

HEAVY METAL ile kalmanız dileğiyle

bunu bir sitede görmüştüm paylaşmak istedim

Forum Saati Perş. Mayıs 09, 2024 3:15 am