Gece Evi Serisi

Türkiye 'deki en güncel Gece Evi forum sitesine hoş geldiniz!

Sitemizdeki anketleri oylamak ve başlıklara cevap yazabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Eğer üyeliğinizi aktif edemiyorsanız Perşembe-Cuma günlerini bekleyin. Her Perşembe ya da Cuma günleri aktif edilmemiş üyelikler yönetim tarafından aktif edilecektir.

Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

Forum Admini: Erdem Fierce
Gece Evi Serisi

Gece Evi Serisi Türkiye Fan Sitesi , Türkiye 'nin Gece Evi


  Eos (Şafak Tanrıçası)

  Paylaş
  avatar
  RUH
  Moderatör
  Moderatör

  Mesaj Sayısı : 8385
  Kayıt tarihi : 05/02/10
  Yaş : 22

  Eos (Şafak Tanrıçası)

  Mesaj tarafından RUH Bir Cuma Şub. 25, 2011 9:37 pm

  Titanlar soyundan gelen Eos, Hiperon ile Theia'nın kızı, Helios ve Selene'nin kardeşidir. Yumuşak ve tatlı bir kişiliğe sahiptir. Her gece doğudaki yatağından kalkıp kanatlı birer at olan Lampos ve Phaethon'un çektiği arabasıyla, Olympos'a giderek kardeşi ve güneş Tanrısı Helios'un yaklaştığını bildirir ve kardeşine göklerin kapısını açar.

  Eos ya da şafak, insanlara sabah ışığını yayardı. Göklerde uçar, yeryüzüne ışık verir ve çiğ dağıtırdı. Titan Astraios ile Rüzgarlar'ı, Eusphoros (Sabah Yıldızı)'u ve Gökcisimlerini doğurdu. Astraios Titanlar savaşında Zeus'a yenilmiş ve kardeşleriyle birlikte Tartaros'a sürülmüştür. Yalnız kalan Eos'a Ares eşlik eder. Bu ilişkiye kızan Aphrodite, Eos'u sonsuza kadar aşık olmakla cezalandırır.

  Poseidon'un oğlu Orion, çok güçlü bir avcı ve Khios (Sakız Adası) hükümdarı Oinopion'un kızına tecavüz eder. Bunun üzerine Oinopion gözlerini kör eder. Eos Orion'a aşık olunca; kardeşi Helios'tan bu işe el atmasını ister. Helios hemen Orion'un gözlerini açar. İki aşık Delos'a ve sonra Girit'e giderler. Çapkın Orion orada Artemis'le karşılaşır. İkisinin de avcı olması ortak noktalarda buluşmalarını sağlar. Kutsal Delos Adası Eos ile Orion'un orada aşk yaşamalarından zaten kirlendiği için öfkeli olan Apollon, bir de kız kardeşi nedeniyle daha fazla endişelenmeye başlamıştır. Bunun üzerine toprak anaya gidip çok zehirli bir akrep gönderip, Orion'u öldürmeye razı eder.

  Eos'un diğer büyük aşkı Herse'nin Hermes'ten doğurduğu Kephalos'tur. Karısı Prokris'e aşık olan Kephalos, Şafak tanrıçası Eos'un önerilerini geri çevirmişti. Karısının sadakatsiz biri olduğunu söyleyen Eos'un ısrarı karşısında dayanamayan Kephalos, kendisini bir yabancıya çevirmesini ister. Böyle karısının bir gerdanlık karşılığında kendisini aldattığını görür. Ondan sonra da Eos'la birlikte olmayı kabul eder ve bu birliktelikten phaethon doğar


  ______________________


  Almanya General Cumhuriyet

  Tek Gitmek İstediğim Yer
  avatar
  ges_emine
  Untamed
  Untamed

  Mesaj Sayısı : 641
  Kayıt tarihi : 03/11/10
  Yaş : 21

  Geri: Eos (Şafak Tanrıçası)

  Mesaj tarafından ges_emine Bir Cuma Şub. 25, 2011 9:53 pm

  paylaşım için sağol
  avatar
  RUH
  Moderatör
  Moderatör

  Mesaj Sayısı : 8385
  Kayıt tarihi : 05/02/10
  Yaş : 22

  Geri: Eos (Şafak Tanrıçası)

  Mesaj tarafından RUH Bir C.tesi Şub. 26, 2011 6:54 pm

  Rica ederim Very Happy


  ______________________


  Almanya General Cumhuriyet

  Tek Gitmek İstediğim Yer

   Forum Saati Perş. Kas. 15, 2018 12:40 pm