Gece Evi Serisi

Türkiye 'deki en güncel Gece Evi forum sitesine hoş geldiniz!

Sitemizdeki anketleri oylamak ve başlıklara cevap yazabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Eğer üyeliğinizi aktif edemiyorsanız Perşembe-Cuma günlerini bekleyin. Her Perşembe ya da Cuma günleri aktif edilmemiş üyelikler yönetim tarafından aktif edilecektir.

Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

Forum Admini: Erdem Fierce

Join the forum, it's quick and easy

Gece Evi Serisi

Türkiye 'deki en güncel Gece Evi forum sitesine hoş geldiniz!

Sitemizdeki anketleri oylamak ve başlıklara cevap yazabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Eğer üyeliğinizi aktif edemiyorsanız Perşembe-Cuma günlerini bekleyin. Her Perşembe ya da Cuma günleri aktif edilmemiş üyelikler yönetim tarafından aktif edilecektir.

Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

Forum Admini: Erdem Fierce

Gece Evi Serisi

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Gece Evi Serisi

Gece Evi Serisi Türkiye Fan Sitesi , Türkiye 'nin Gece Evi

isis ve osiris

bstard412
    bstard412
    Untamed
    Untamed

isis ve osiris Empty isis ve osiris

Mesaj tarafından bstard412 Paz Ekim 17, 2010 10:21 am

"ruh" arkadaşımız vermişti bu konuyu. ama ekleme yapmak ve detaylandırmak istiyorum;

osiris mısırın başına geçince seth, osirisi çok kıskanır ve "kral olmak benm hakkım" diyip onu öldürme planları yapar. gece osiris uyurken enini ve boyunu ölçer ve bu ölçülere uygun altından ve süslü, kutu şeklinde bi tabut yaptırır. parti düzenler ve bu partiye osirisi de davet eder. parti başlar partinin orta yerinde seth tabutu (kutuyu) çıkarır ve şöyle der =
    "bu kutuyu karşılıksız isteyene verecem. tek bi şartım var, içine yatacaksınız, kime tam olursa onun olacak"
    herkes dener fakat kimse tam olarak kutuya yatamaz. sıra osirise gelir. osiris yattığı anda seth kapağı kapatır ve kutuyu nil nehrine atar. tabii isis de meraklanır kocasını aramaya başlar. en sonunda kutuyu bulur ve osirisin cansız bedeniyle karşılaşır. onu diriltme çabalarına falan girer fakat seth bundan haberdar olunca çok sinirlenir ve osirisin bedenini 14 parçaya bölüp mısırın 14 farklı bölgesine atar. bu sırada isisin oğlu olmuştur (horus). isis bilgelik tanrısı thoth tan yardım ister ve thoth şöyle der=
    "oğlun horusu gizlice büyüt. osirisin intikamını seth den alsın vs"
    isis thoth un dediğini yapar. bi yandan da osirisin dağılan parçalarını anubis ile toplarlar. 13 parçayı bulmuşlardır fakat 14. parça (neresi olduğu malum eheheh) hala kayıptır. neyse şimdi en önemli mevzuya geliyoruz= bu efsanede anubisin rolü ciddi anlamda büyüktür (fakat nedense adı pek geçmez ve bu durum beni delitmektedir)

isis anubisle birlikte İLK mumyayı yapar (hani anubis ölülerin tanrısıydı ölüleri diriltme yeteneği vardı ya) ve osiris öbürsü dünyada adaletli bi şekilde tartılır (bkz maati ritüeli) çok temiz kalbi vardır falan filan osiris ölüler diyarının lordu olur.

biz horusa gelelim. horus büyür ve seth ile savaşır. savaşı kazanır da. tam seth i öldürecekken isis şöyle der
    "başkasının canına kıyamazsın onunla aynı seviyeye düşme" ve horusa engel olur
    horus çok çok sinirlenir annesinin kafasını keser
    thoth isise yeni bi kafa verir (evet inek)
    horus seth i sürgüne yollar
    seth çölün ve kaosun tanrısı olarak anılmaya başlar

bu arada mısır halkı seth e kötü olduğu halde saygı duymaktaydı çünkü seth çok akıllı ve kurnazdı
    ve ayrıca satanizmde şeytanla ilişkilendirilmiştir(tam tersini düşünen kişiiler de var)

Similar topics

-

Forum Saati Perş. Mart 28, 2024 9:48 pm