Gece Evi Serisi

Türkiye 'deki en güncel Gece Evi forum sitesine hoş geldiniz!

Sitemizdeki anketleri oylamak ve başlıklara cevap yazabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Eğer üyeliğinizi aktif edemiyorsanız Perşembe-Cuma günlerini bekleyin. Her Perşembe ya da Cuma günleri aktif edilmemiş üyelikler yönetim tarafından aktif edilecektir.

Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

Forum Admini: Erdem Fierce
Gece Evi Serisi

Gece Evi Serisi Türkiye Fan Sitesi , Türkiye 'nin Gece Evi


  Gerçek’ vampirler kan içmiyormuş

  Paylaş
  avatar
  RUH
  Moderatör
  Moderatör

  Mesaj Sayısı : 8385
  Kayıt tarihi : 05/02/10
  Yaş : 22

  Gerçek’ vampirler kan içmiyormuş

  Mesaj tarafından RUH Bir Cuma Haz. 25, 2010 1:06 pm

  Gerçek’ vampirler kan içmiyormuş.  Uzun bir süredir güney Avrupa’daki vampir ve ölümsüzlerle ilgili inanışları araştıran Bonn Üniversitesi tarihçilerinden Peter Kreuter, incelemeleri sırasında mesela vampirleriyle ünlü olan Romanya’da insanların bu tür yaratıklardan korkmadıklarını ve aslında vampir hakkındaki düşüncelerinin de söylentilerden farklı olduğunu görmüş. Ve Ortodokslukta ölümden sonraki yaşam düşüncesinin bulunmamasına rağmen özellikle de kırsal alanda yaşayan güney Avrupalıların önemli ölçüde batıl inançlara sahip olduklarını söylüyor araştırmacı.

  Edebiyat ve sinema sayesinde ünlenen Bram Stokers’in Dracula’sının güney Avrupa halkının vampir inancıyla yakından uzaktan ilgisi yok. Bunlar kimsenin boynunu dişlemedikleri gibi kan da içmiyorlar diyor tarihçi. Güney Avrupa’daki vampirler gündelik yaşamda meydana gelebilecek tüm aksiliklerden sorumlu tutulmakta. Mesela nedeni bilinmeyen ölümler, havada uçuşan eşyalar veya aniden sönen ateşler vb olayların hepsi vampirlere mal edilmekte.

  Kazık çakma

  Vampirler genelde yaşamda olduğu kadar ölümde de ayrıcalıklar taşıyan kişiler arasında çıkıyor. Ölüleri gömmekle yükümlü köylüler ölülerin bedenlerinde vampirliğe işaret edebilecek izler arıyorlar. Normalden daha uzun olan kuyruksokumu kemiği, benler veya lekeler potansiyel vampir özellikleri olarak kabul edilmekte. Hatta çok erken ya da geç ölenlere bile kuşkuyla bakılmakta. Kesin izler bulunduğunda ölünün tabuttan çıkmaması için alınan önlemler arasında ise ölünün kalbine kazık veya kızgın bıçak saplamak, ayakları bağlamak ya da bacak sinirlerini kesmek gibi işlemler yer almakta.

  Kreuter araştırmaları sırasında etnologlara ve ordu doktorlarına ait belgeleri incelerken vampirlerle ilgili en eski kanıtı Sırp kralının 1382 yılına ait bir belgesinde bulmuş. Ayrıca ordu doktorları neredeyse hiç bozulmayan cesetlerden söz ediyorlar diyor Kreuter. Batıl inanışların kökeni de zaten toprakta yatıyor. Yoğun miktarda kum cesetlerin kurumasını engellerken, kil de cesedin oksijenle temasını engelleyerek cesetlerin ‘mumyalaşmasına’ yol açacak koşulları oluşturmuştu. Güney Avrupa’da ölüler genelde sadece yarım metre kadar derinliğe gömülüyordu. Dolayısıyla da çürüme sırasında ortaya çıkan sesler duyuluyordu diyor Kreuter. Ve insanlar mezarı açtıklarında doğal olarak henüz yeni yeni çürümeye başlamış cesetle karşı karşıya kalıyorlardı. Bu durumlarda ruhunun öbür dünyaya gitmesi için cesedin bedenine kazık çakılıyordu.

  Ayrıca cesetlerin doğru dürüst incelenmemesi de zaman zaman insanların diri diri gömülmelerine yol açıyorlardı. Ve bu tür mezarlar açıldığında insanlar tuhaf pozisyonlarda yatan cesetlerle karşılaşıyorlardı. Hatta insanların ölmeden gömülmeleri ölü habercisi olarak adlandırılan bir buluşa neden olmuştu. Ölünün bedenine bağlanan ipin diğer ucu mezarlık bekçisinin ziline bağlıydı. Biri ipin ucundan çektiği zaman bekçinin evinde ‘alarm’ çalıyordu.

  Tıp çözemedi

  Bugüne değin vampirliği hastalıklarla açıklamaya çalışan bilim adamları mesela porfirya hastalığı üzerinde durmuşlardı. Koproporfin ve üroporfin metabolizma bozuklarına bağlı olarak gelişen hastalık, kişilerin ışığa karşı duyarlı olmalarını yüzlerinin soluklaşmasına ve dişetlerinin kızarmasına yol açar. Fakat hastalık dünya genelinde en fazla 250 kişide görüldüğü için vampir inanışı gibi bir kitle fenomeninin açıklanması için yeterli olmamış ve vampirliğin tıpla açıklaması başarısızlıkla sonuçlanmıştı


  ______________________


  Almanya General Cumhuriyet

  Tek Gitmek İstediğim Yer
  avatar
  gecenin kızı
  Hunted
  Hunted

  Mesaj Sayısı : 1755
  Kayıt tarihi : 08/03/10
  Yaş : 24

  Geri: Gerçek’ vampirler kan içmiyormuş

  Mesaj tarafından gecenin kızı Bir Salı Ağus. 24, 2010 6:01 pm

  ilginç gerçekten açıklanması zor bir durum scratch tıp çözemediyse biz hiç çözemeyiz Very Happy
  avatar
  pSych0path}
  Moderatör
  Moderatör

  Mesaj Sayısı : 7678
  Kayıt tarihi : 27/04/10
  Yaş : 27

  Geri: Gerçek’ vampirler kan içmiyormuş

  Mesaj tarafından pSych0path} Bir Salı Ağus. 24, 2010 6:13 pm

  Saçmalık.


  ______________________
  destroy what destroys you.
  avatar
  arya
  Untamed
  Untamed

  Mesaj Sayısı : 548
  Kayıt tarihi : 30/06/10
  Yaş : 23

  Geri: Gerçek’ vampirler kan içmiyormuş

  Mesaj tarafından arya Bir Salı Ağus. 24, 2010 6:21 pm

  pSych0path} demiş ki:Saçmalık.
  Katılıyorum
  avatar
  Headbanger
  Untamed
  Untamed

  Mesaj Sayısı : 1376
  Kayıt tarihi : 23/06/10
  Yaş : 21

  Geri: Gerçek’ vampirler kan içmiyormuş

  Mesaj tarafından Headbanger Bir Paz Ağus. 29, 2010 4:34 pm

  Bencede saçmalık... Öyle şeymi olur canım vampir dediğin kan içer bikere ....
  avatar
  RUH
  Moderatör
  Moderatör

  Mesaj Sayısı : 8385
  Kayıt tarihi : 05/02/10
  Yaş : 22

  Geri: Gerçek’ vampirler kan içmiyormuş

  Mesaj tarafından RUH Bir Paz Ağus. 29, 2010 4:47 pm

  Bencede saçmalıkkkkkkk


  ______________________


  Almanya General Cumhuriyet

  Tek Gitmek İstediğim Yer

   Forum Saati Salı Ocak 22, 2019 2:34 pm